A munkám és az életem átfonja a természet ezer indával. Ezt láthatjátok munkáimban is.
Igyekszem természetes anyagokkal dolgozni, hogy látványa, tapintása visszainvitáljon a való világba, ahonnan elindultunk mi emberek. Ahol a körülöttünk levő fizikai világ összesimul az álmainkkal, meséinkkel. Sok inger, tárgy és ember vesz minket körül. Régóta vágyom már egy lassabb, emberi életre alkalmasabb világba. Ezek a tárgyak, egy ilyen világ részei, s remélem megteremtői lehetnek számotokra is.
Sok ember alkotta tárgy megy át kezeink között, melyek egy nagy része éppen csak megpihen markunkban, aztán indul is tovább. Igyekszem elkapni azokat a tárgyakat, anyagokat melyeket mások már eldobnának, még mielőtt a mocsokban, a szemétben kötnének ki. Megtisztítom, ha kell javítom vagy festem ezeket az anyagokat, majd felhasználom őket a munkáimhoz. A szakadt pulóver fonalát, filclapok apró darabjait, kopott textilek ép darabjait használom, így a zero waste (hulladékmentes) munka nem csak az alkotásaim elkészítése közben valósul meg.
Éppen ezért minden termék amit ebben a boltban találtok, egyedi darab. A legtöbb alapanyagból nem áll rendelkezésemre nagyobb mennyiség. Ennek köszönhető, hogy a boltban minden termék egyedi sorozatszámmal rendelkezik, így tudjátok megvásárolni őket.
A termékeket folyamatosan töltöm fel mikor elkészülnek, erről tudsz értesítést kérni a webshopban az egyes termékek oldalain. A honlapon az év folyamán négy szakaszban jelenik meg nagyobb mennyiségű árú. Februárban (ilyenkor kerülnek fel várhatóan kifejezetten húsvéti termékek is), májusban, augusztusban és novemberben (ilyenkor válnak nagy mennységben elérhetővé többek között az adventi időszakhoz és karácsonyhoz köthető termékek). A termékek saját oldalán találsz információt arról, mikor várható belőle nagyobb készlet feltöltés. Erről is tudsz külön értesítést kérni, de ha feliratkozol hírlevelemre, azt negyed évente kiküldjük neked az újonnan feltöltött, megjelent termékek katalógusával. A feliratkozáshoz csupán egy email címet kell megadnod a honlap alján erre kialakított helyen.
Az alkotások amiket itt találtok, mind a saját rajzaim alapján készültek. Gyakran szabásmintává is alakítom őket, így egy-egy figura sok formában megtalálható a termékek között, hogy kedvetekre válogathassatok a műfajok között.
A webshopban találtok egy olyan piacteret is, melyben a műhelyem alapanyagi közül válogathattok magatoknak. Ezeket a hozzávalókat azért terveztem, hogy könnyen létrehozhassatok saját szeretet tárgyakat, vagy elkészíthetitek az általam forgalmazott termékeket saját kezűleg.
A zero waste azt jelenti, nulla hulladék. Úgy mondanám, egy olyan látásmód, mely a megszokottnál figyelmesebben fordul a körülöttünk lévő potenciálisan szemétté váló tárgyak felé. Szem előtt tartja egy-egy használati tárgy utóéletének alakulását is, és igyekszik megakadályozni, hogy „valódi szemétté” váljon miután elsődleges funkcióját nem képes már betölteni. Ez lehet persze az adott tárgy alapanyagának újra formázása (klasszikus újrahasznosítás), mint például papír, üveg vagy bizonyos műanyagok esetében. Azon kívül, hogy tudomásunk szerint újrahasznosítható anyagokból készülő tárgyakat részesítünk előnyben vásárlásainkkor, megtervezhetjük magunk is az adott tárgy várható utóéletét. Vagyis olyan tárgyakat vásárolunk melyek második, harmadik, sokadik életére (következő potenciális funkciójára) is van tervünk, ötletünk, hogyan kerülhetnék el a szemetest. Ez gyakran jár némi munkával. Egy szakadt ruhadarab megvarrása, vagy egy általunk újrahasznosítható alapanyagból készült tárgy újra nyersanyaggá alakítása időt és minimális utánajárást igényel. Mégis úgy gondolom, nem nagy ár ez egy a társadalmunk vitathatatlanul központi és sürgősen orvosolandó problémájának enyhítésért. A körülöttünk lévő használati tárgyakhoz való hozzáállásunk megváltoztatása olyan lépés egy élhetőbb, fizikailag és lelkileg egészségesebb élet megteremtése felé, ami minimális erőfeszítést igényel bárkitől.
Számomra egy tárgy megalkotása, nem csupán egy elképzelt kép manifesztálásából áll. Igyekszem az alkotásim minden rétegét vizsgálni, tudatosan megtervezni. A tárgy lelke a mögötte levő gondolat, mese, rendeltetésének variálhatósága, a vizuális elemek gondos megválasztása, a színek, formák és anyagok szimbólumai, az anyagok kiválasztásánál azok eredete, tapintása és melegsége, potenciális utóélete.
Nem utasítom el a mesterséges anyagok használatát, de úgy gondolom, nem bánhatunk felelőtlenül vagy pazarlóan alapanyagainkkal.
A termékeim nagy részét, újrahasznosított anyagokból készítem. Ilyenkor a megvásárolt maradékokat, mások által kiszelektált kidobásra vagy eladásra szánt anyagokat lebontom, az alapanyagokat megtisztítom (fertőtlenítem), ha szükséges javítom, festem.
Tehát azon termékek melyeknél újrahasznosított anyag van feltüntetve az alapanyagok között, nem valamilyen kereskedés készletéből származó újonnan legyártott anyagok melyeket kifejezetten ezekhez a termékekhez vásároltam. Folyamatosan keresek egy-egy termékhez alapanyagokat, majd elkészítek belőlük annyit, amennyi kitelik belőlük.
Az általam leggyakrabban használt újrahasznosított anyagok:
Fonal és cérna – bontott fonal, kisebb gombolyag maradékok, munka közben keletkező pár centis darabkák (ez utóbbiak töltelékbe kerülnek cérnavégekkel, pompon készítésnél keletkező szösszel együtt). Csak tisztíthatatlan, elkoszolódott rész vagy ragasztóval szennyezett részek kerülnek kidobásra.
Filc anyag – nagyjából egy négyzetcentiméteres méretig bezárólag, apróbb díszítő elemek készülnek a darabkákból, ez alatt a méret alatt, viszont többnyire apróra vágva töltő anyag lesz belőle. Csak tisztíthatatlan, elkoszolódott rész vagy ragasztóval szennyezett részek kerülnek kidobásra.
Textilek – a legkisebb darabokat apróra vágva, tömőanyag válik belőle. Csak tisztíthatatlan, elkoszolódott rész vagy ragasztóval szennyezett részek kerülnek kidobásra.
Papír – minden papír termék maradékai szelektív hulladékgyűjtőbe kerülnek kidobásra.
A termékek mellett minden esetben feltüntetem ha újrahasznosított anyagokból készült. Ez lehet 100%, vagy 60%. Ez utóbbi azt jelenti, a termékhez felhasznált alapanyagok súlyának legalább hatvan százalékát adja újrahasznosított anyag.
Azért használok elsősorban természetes eredetű anyagokat, mint a gyapjú, pamut, len, fa, papír, mert könnyebben tudok olyan tárgyat létrehozni belőlük, melyek képviselni tudnak egy általam megálmodott világot. Ahol nagyobb figyelemmel fordulunk magunk és a minket körülvevő szűkebb és tágabb értelemben vett világ felé is.
Fa: A részben vagy egészében fa alapanyagú termékek lenolajjal és méhviasszal vannak kezelve. Ezek az anyagok biztonságosak gyermekek számára is. A felületek nincsnek lakkozva, így nedvességnek kevésbé ellenálóak.
A fa felületek nedves ronggyal tisztíthatóak. Évente érdemes lehet alapos portalanítás után lenolajjal majd méhviasszal kezelni. Felszíni foltok vagy karcolások, finom csiszoló papírral eltüntethetőek. Ezután újra kezelni kell a felületet.
Az általam felhasznált esztergált fa tárgyak Szabó János és Szabó Milán munkái. diszeli faesztergályosok facebook oldala
Filc anyagok: A termékekhez felhasznált filc anyagok lehetnek gyapjú, pamut, poliészter (barkácsfilc) vagy vegyes szálúak. A filc anyag jellegéből adódóan nem igényel gyakori tisztítást.
A gyapjú tartalmú filc anyagok, természetes módon tartalmazhatnak apróbb növényi részeket. (Ez nem tekinthető minőségi hibának.)
A filc anyagok nem moshatóak.
Ha feltétlenül szükséges a tisztításuk, azt kevés langyos, szappanos vízzel végezzük csak a felületükön, majd alaposan szárítsuk meg a tárgyat. Festett filc anyagokkal, különösen legyünk óvatosak.
A gyapjú és pamut filcek különösen vonzóak lehetnek molyok számára. Ellenük a leg hatékonyabb védekezés, ha az ilyen alapanyagú tárgyak nincsenek sokáig a molyok számára kedvező sötét helyen „magukra hagyva”. Ha elrakjuk őket, érdemes szorosan záródó dobozba tenni.
Ha molyok nyomát találjuk a tárgyakon, fagyasszuk le őket 2-3 napra, így a lárvák elpusztulnak.
Papír: a papír anyagú termékek nem vízállóak. Bizonyos típusú festékek engedhetnek a színükből víz hatására.
Textil: A különböző összetételű textilekből készült termékek, amennyiben nem tartalmaznak más anyagokat, langyos vízben, kézzel moshatóak. Az anyagok színe ilyenkor ritka esetben ereszthet.
Ha a textil termék tartalmaz tömőanyagot vagy van rajta hímzett rész, a tisztításhoz a termék saját lapján találhat információt.
Az újrahasznosított anyagokból készült termékek pontos anyagösszetételéről nem érhető el hiteles információ általában. Ezek az anyagok mosás és vasalás útján kerülnek fertőtlenítésre újrahasznosítás előtt.